Co a jak děláme?

Martina Fülepová

Martina získala zkušenosti ve školství jako školní psycholožka, v sociálních službách jako rodinná terapeutka a nyní pracuje v ambulanci klinické psychologie a má svoji soukromou praxi. 

Pracuje pod supervizním vedení PhDr. Ludmily Trapkové nejčastěji formou rodinné terapie. V individuální práci se zabývá terapií zaměřenou na emoce pod vedením Mgr. Ladislava Timuláka, PhD. Nabízí také přístupy sandplay a symbolické práce, play terapie.

 

Terapie zaměřená na emoce

Přístup založený na důkazech, který cílí na transformaci emoční bolesti. Více informací lze dohledat na efti.

 

Rodinná terapie

Rodinná terapie je forma léčby psychických, vztahových a psychosomatických poruch, která otevírá širší souvislosti těchto poruch a do procesu léčby zapojuje celý systém rodiny. Velmi zjednodušeně lze říct, že jde o terapii rodinných vztahů klienta. K rodinné terapii taktéž neodmyslitelně patří podpora rodiny a jejích schopností čelit náročným životním situacím a otevírání možností pro nové formy komunikace a životního stylu jejích jednotlivých členů. Základním nástrojem, který tato terapie využívá je řeč nebo ještě lépe komunikace jako celek. Jde o porozumění, nalezení smyslu a vzájemné vylaďování. Cílem rodinné terapie je, aby se rodina mohla opět stát stabilním a vyživujícím prostředím pro všechny své členy.

Rodinná terapie se ukazuje jako účinná při psychosomatických, vztahových, úzkostných a separačních potížích.

 

Sandplay a symbolická práce

Sandplay je forma nedirektivní terapie, která dovoluje pracovat s hlubšími aspekty psyché bezpečně a přirozeně. Představuje most, který otevírá cestu neverbálnímu kreativnímu procesu v každém z nás a kombinuje prvky verbální a expresivní terapie. Hlavním cílem je propojování dvou vrstev naší osobnosti – nevědomé a vědomé. Člověk, aniž by si to plně uvědomoval, je ovládán vlastními vnitřními nevědomými obsahy, které ho formují. Mnohokrát bolestivý materiál zasuneme hluboko do našeho nevědomí v naději, že se tím problém vyřeší. Ačkoli se nám vědomě podaří zapomenout, tyto vnitřní tendence nás stále jako bytost ovládají, neboť jsou součástí nás samých. V analyticky orientované psychoterapii, ze které Sandplay terapie vychází, je cíl právě v uvědomování a především ve zpracování nevědomých obsahů, které nám tím, že je dostaneme na vědomé světlo, umožní porozumět sami sobě. Nevědomí se samo vynořuje a zasahuje do vědomého dění. Z tohoto důvodu je tedy potřebné nevědomá sdělení rozklíčovat. V nevědomí je zároveň spatřován inteligentní princip, který člověku pomáhá porozumět, a tak být součástí velkého celku světa.

 

Kontakt: 603 208 488