Co A JAK DĚLÁME?

Pavel Němčík

Pavel vystudoval filosofii. Spolupracuje se třemi neziskovými organizacemi (Dobrá rodina, o. p. s., Náruč dětem, z. s., Polárka, z. s.), kde působí jako terapeut a lektor. Školí pěstouny v tématech týkajících se práce s dětmi v náhradní rodinné péči.

Pavel vám může nabídnout pomoc a podporu ve dvou oblastech. První se týká individuální terapie, druhá tzv. dyadické vývojové psychoterapie (DDP).

 

Terapie zaměřená na emoce

Přístup založený na důkazech, který cílí na transformaci emoční bolesti. Více informací lze dohledat na efti.

 

Existenciálně-analyticky orientovaná psychoterapie

V individuální psychoterapii využívám principů existenciálně orientované psychoterapie, jak ji rozpracoval Alfried Längle. Jde o terapii, která (podobně jako mnoho dalších) klade důraz na vztah mezi terapeutem a klientem, jenž je pro následný psychoterapeutický proces rozhodující. V terapii postupně dojde k vytvoření dostatečného bezpečí, které klientovi umožní dostat se k tíživým otázkám, či problémům jeho života, vynést je na povrch a odžít emocionální zátěž či zranění, jež s nimi souvisejí.

Během terapeutického procesu rovněž dochází k posílení schopností klienta řešit problémy, které se mu v životě vyskytují, samostatně a způsobem, jenž je v souladu s jeho vlastním prožíváním a umožňuje mu tak zůstat otevřený vůči situaci i svému vlastnímu životu.

www.slea.cz 

 

Dyadická vývojová psychoterapie (DDP)

V dyadické vývojové psychoterapii nebo též attachmentové psychoterapii vycházím z principů, jak je rozpracoval Daniel A. Hughes. Jde o terapii, jejímž smyslem je posílení citové vazby (attachmentu) mezi rodičem (případně pěstounem) a dítětem. Na terapeutickém sezení je nejprve přítomen rodič/pěstoun (či pár), později je do terapie přizváno i dítě. Během společného sezení s rodiči (zpravidla jich bývá několik podle náročnosti situace) jim ukazuji, jak 1) nezahanbujícím a podporujícím způsobem oslovovat náročné situace, které v rodinném prostředí ve vztahu s dítětem vznikají (krádeže, lhaní, agresivita, smutek, problémy ve škole apod.) a 2) jak udržet hranice a limity ve vztahu s dítětem, aniž by došlo k ohrožení vztahu mezi rodičem a dítětem. Rovněž během těchto sezení pracuji na vytváření aliance mezi mnou a rodiči, aby dítě, až je přizváno do terapie, cítilo dostatek bezpečí a důvěry mezi všemi zúčastněnými.

Jde o přístup, který v tuzemském prostředí není tolik známý, ale který se dle současných vědeckých poznatků o vývoji mozku dítěte ukazuje jako velmi účinný.

www.ddpnetwork.org  

 

Kontakt: 774 33 99 31, nemcikpavel@seznam.cz 

V Olomouci také na adrese: Erbenova 270/2, Nová Ulice, 779 00 Olomouc